پنجمین جشنواره تلویزیونی مستند

پنجمین دوره این رویداد با شعار «روایت حقیقت در قاب واقعیت» با انتشار فراخوان در بخش‌های فیلم مستند، عکس مستند و مستندنگاری آغاز به کار کرد.

در بخش فیلم مستند، مستندسازان سراسر کشور می‌توانند آثار تولیدی خود از سال ۱۳۹۷ به بعد را ارسال کنند. همچون دوره‌های گذشته این جشنواره، عکاسان فعال در حوزه عکاسی مستند نیز می‌توانند با ارسال آثار خود در این رویداد ملی شرکت کنند. در بخش مستندنگاری امسال نیز جشنواره پذیرای گزارش‌های مستند خبرنگاران، روزنامه‌نگاران و فعالین رسانه‌ای خواهد بود.

در جشنواره امسال با توجه به سوژه ملی و فراگیر کرونا، بخش ویژه‌ای با موضوع «مستندهای کرونایی» در هر سه بخش جشنواره برنامه‌ریزی شده است که جزئیات آن به زودی اطلاع‌رسانی خواهد شد.

براساس این گزارش، آخرین مهلت ثبت نام و ارسال آثار ۳۱ تیرماه ۱۴۰۰ خواهد بود و علاقه‌مندان برای ثبت نام در جشنواره و کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند به آدرس اینترنتی www.festdoctv.com مراجعه کنند.

آیین نامه:

شرکت تمامی عکاسان آماتور و حرفه‌ای از سراسر ایران در جشنواره‎ مغتنم است.

استفاده از هر نوع دوربین عکاسی اعم از دیجیتال، آنالوگ آزاد است.

استفاده از موبایل، تنها در بخش تک عکس، مجاز است.

عکاسان می‌توانند عکس‌های گذشته خود را که طی ۵ سال اخیر عکاسی کرده و منطبق با موضوع است به جشنواره ارائه نمایند.

عکس باید در ایران گرفته شده باشد. هیچ گونه منعی برای ارسال عکس هایی که در رسانه ها و یا جشنواره ای دیگر منتشر شده اند، وجود ندارد.

همه عکاسان از شهرها و کشورهای مختلف برای شرکت در جشنواره باید ابتدا ثبت نام اولیه را در سایت رسمی جشنواره به نشانی www.festdoctv.com  انجام داده و پس از ورود، اثر خود را ارسال نمایند.

شرکت کنندگان فقط باید از طریق سایت جشنواره، آثار خود را بارگذاری و ارسال کنند و نیازی به ارسال پستی آثار روی لوح فشرده و یا چاپ اثر نیست.

شرکت کنندگان پس از تحویل اثر به دبیرخانه، امکان خارج کردن آن از جشنواره را نخواهند داشت.

برگزارکننده مسابقه، مجاز به استفاده از عکس های ارسالی در هر وسیله رسانه ای و به هر شکل چاپی و غیرچاپی بوده و در هر صورت، استفاده از آثار با ذکر نام عکاس همراه خواهد بود.

از نظر برگزارکننده، فرستنده عکس به عنوان صاحب آن شناخته شده و اگر غیر از آن باشد، مسئولیتی متوجه برگزارکننده نخواهد بود و صاحب عکس باید از طریق مجاری قانونی اقدام نماید. در این حالت، عکس از مسابقه خارج شده و موضوع به طور رسمی اعلام خواهد شد.

رای داوری مسابقه، قطعی است و اعتراضی نسبت به آن پذیرفته نخواهد شد.

به کارگیری نرم افزارهای ویرایش عکس نباید به مرزهای گرافیک، تصویرسازی، و حذف ابعاد و پرسپکتیو نماها بینجامد. تراز نور و سفیدی، افزایش یا کاهش کنتراست، کنترل رنگ، پاسپارتو، افزایش یا کاهش گرین، تقویت شارپنس و کلاریتی، آزاد است.

در این جشنواره رقابت میان تک عکس و مجموعه عکس به صورت مجزا صورت می‌گیرد.

هر عکاس می‌‌تواند تنها در یکی از بخش ها شرکت کند. در بخش تک عکس، عکاس امکان ارسال ۵ تک عکس و در بخش مجموعه عکس امکان ارسال ۳ مجموعه را خواهد داشت.

گزینه ارسال تک عکس و مجموعه عکس در سایت جشنواره، جداگانه ایجاد شده است و سهمیه آن نیز، جداگانه برای تک عکس و مجموعه عکس محاسبه می‌شود.

چیدمان چند عکس در یک قاب، از نگاه برگزار کننده، مجموعه عکس محسوب می شود.

عکس‌های ارسالی برای مجموعه می‌توانند از ۱۰ تا ۱۵ فریم باشند. هرتک عکس باید دارای caption (کجا، کی، چه) بوده و برای مجموعه عکس نیز علاوه بر آن ارسال Statement به صورت فایل WORD در کنار عکس ها در فایل زیپ شده الزامی است. در غیر این صورت مجموعه عکس ارسالی به بخش داوری جشنواره راه نخواهد یافت.

عکس‌های ارسالی می‌‌توانند با انواع دوربین های تک لنزی انعکاسی (Digital SLR)، دیجیتال و موبایل به صورت رنگی یا مونوکروم عکاسی شده باشند، اما در نهایت باید به صورت یک فایل Jpeg که اندازه ضلع بزرگ آن حداقل (۲۰۰۰ Pixel) در عکس‌های افقی (Width =2000 Pixel) در عکس‌های عمودی (Height =2000 pixel) باشد و حجم فایل ارسالی از ۵ مگابایت تجاوز نکند، ارسال شوند.

درصورت عدم رعایت استانداردهای ذکر شده برای ارسال آثار، دبیرخانه آثار مذکور را از دستور بررسی خارج خواهد کرد. توجه: رزولوشن (dpi) عکس‌ها را تغییر ندهید و با همان رزولوشنی که دوربین شما خروجی می‌دهد، ارسال نمایید.

شرکت کننده در جشنواره و صاحب فایل بزرگ و اصلی عکس، به عنوان عکاس و مالک اثر شناخته می‌شود و مسئولیت هرگونه دعوی در باب مالکیت اثر از عهده جشنواره خارج است.

حق تفسیر و رفع ابهام از مقررات و اخذ تصمیم نهایی درباره موارد و یا نکات پیش بینی نشده در اختیار دبیرخانه است.

به آثار راه یافته به بخش مسابقه که مورد داوری قرار می­گیرند و در نمایشگاه عکس جشنواره به نمایش گذاشته می­شوند، در بخش تک عکس، مبلغ ۲۰۰ هزار تومان و در بخش مجموعه عکس مبلغ ۵۰۰ هزار تومان بابت حق التالیف پرداخت خواهد شد.

مبلغ حق التالیف شامل آثار برنده جشنواره نمی شود.

پس از داوری آثار و در صورت راهیابی اثر به بخش مسابقه، فایل عکس در ابعاد بزرگ و اصلی، جهت ارائه در نمایشگاه و چاپ کتاب از عکاس درخواست خواهد شد و بدیهی است در صورت عدم تحویل فایل بزرگ در مهلت مقرر، نام عکاس از فهرست پذیرفته شدگان نمایشگاه و کتاب حذف خواهد شد.

برگزار کننده حق استفاده از عکس‌های ارسالی را برای اطلاع رسانی و سایر مصارف فرهنگی در چهارچوب جشنواره خواهد داشت.

آثار راه یافته به بخش مسابقه، در قالب کتاب نفیسی به چاپ خواهد رسید و به جهت اهداف آموزشی جشنواره، یک نسخه از این کتاب به برگزیدگان جشنواره اهدا خواهد شد.

از میان آثار ارسال شده بنا بر نتایج داوری، ۳۰ تک عکس و ۱۵ مجموعه به بخش مسابقه راه پیدا خواهند کرد.

به تمام افرادی که به بخش مسابقه راه پیدا می کنند، گواهی شرکت در این جشنواره اهدا خواهد شد.

گواهی شرکت در جشنواره، کتاب جشنواره و حق التالیف آثار به صورت حضوری در اختتامیه اهدا شده و امکان ارسال به هیچ عنوان وجود نخواهد داشت.

جوایز جشنواره

بخش مجموعه عکس :

نفر اول: تندیس برگ زرین جشنواره، دیپلم افتخار و مبلغ ۵ میلیون تومان جایزه نقدی

نفر دوم: لوح تقدیر و مبلغ ۳ میلیون تومان جایزه نقدی

نفرسوم: لوح تقدیر و مبلغ ۲ میلیون تومان جایزه نقدی

بخش تک عکس:

نفر اول: تندیس برگ زرین جشنواره، دیپلم افتخار و مبلغ ۳ میلیون تومان جایزه نقدی

نفر دوم: لوح تقدیر و مبلغ ۲ میلیون تومان جایزه نقدی

نفر سوم: لوح تقدیر و مبلغ ۱ میلیون تومان جایزه نقدی

گاهشمار جشنواره:

آخرین مهلت ثبت نام و ارسال اثر ۳۱ تیرماه ۱۴۰۰

نشانی وب‌سایت:

www.festdoctv.com

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *