مسابقه عکس و آثار چندرسانه ای (مولتی مدیا) “فرهنگ اقوام و مردم ایران”

امروزه مترو بعنوان مطمئن ترین، و راحت ترین شبکه حمل و نقل شهری، از طریق پایانه های مسافری، فرودگاهها و ایستگاههای راه آهن با اقشار مختلف مردم در ارتباط است. سرعت ، سهولت و ارزانی استفاده از مترو باعث می شود که این شبکه مسافرتی درون شهری مورد استقبال طیف های گوناگون مردم و اقوام قرار داشته و ازین طریق نقش موثری در تبادلات فرهنگی ایفا نماید.

با توجه به این تاثیر، شرکت قطار شهری تهران(شرکت راه آهن شهری تهران وحومه) بامشارکت آژانس عکس تهران (روابط عمومی شهرداری تهران) و همکاری هنرمندان عکاس، فیلم ساز، و گروهی از متفکران انسانشناس و مردم نگار، مسابقه ای را در قالب مسابقه عکس و آثار چند رسانه ای( مولتی مدیا) با عنوان “فرهنگ اقوام ومردم ایران” درتیرماه ۱۴۰۰ برگزار می‌نماید. این مسابقه دربرگیرنده عکس‌ها و آثار چند رسانه ای از اقوام ومردم ایران در فضاهای شهری، روستایی وعشایری خواهد بود به نحوی که بتواند بیانگر جلوه‌های فرهنگی مردم ایران در موقعیت های مختلف باشد. از کلیه علاقمندان اعم از حرفه ای و آماتور دعوت می شود با شرکت در این مسابقه در جمع آوری ، ارائه و نگهداری چنین مجموعه ارزشمندی از جلوه های فرهنگی مردم ایران که با توسعه روزافزون صنعت، دستخوش تغییرات زیادی شده و می شود مشارکت نمایند. نمایش این آثار در فضای نگارخانه های عمومی ایستگاه های مترو باعث آشنایی همگان با جلوه های اصیل فرهنگی ایران شده وموجب اتحاد و همبستگی های قومی در سطح ملی می شود. نگهداری و حفظ عکس ها و آثار چند رسانه ای این مسابقه بدون شک اسناد تصویری مهم و معتبری نیز برای مطالعات اجتماعی و مردمشناختی ایران در آینده خواهد بود.

محورهای مسابقه:

۱ـ فرهنگ عمومی اقوام شامل فضاهای اجتماعی عشایری، روستایی وشهری، آیین ها و آداب و رسوم، پوشاک، مسکن، غذا، خانواده، روابط فردی و جمعی، کار و معیشت.

۲ـ حمل ونقل شهری شامل عکس هایی از اقوام هنگام سفروجابجایی در پایانه های مسافری، فرودگاه ها و ایستگاه های راه آهن و سفر های درون شهری آنان بخصوص مترو.

شیوه اجرا:

آثار منتخب این مسابقه علاوه بر نمایش در روز افتتاحیه درزمان های مختلف در ایستگاه های مترو تهران در معرض دید همگان قرار می گیرد. به تمامی راه یافتگان به مسابقه نیز گواهی شرکت به همراه حق التصویر و یک نسخه فایل دیجیتال کتاب اهداء می‌گردد.

مراسم اختتامیه واهدای جوایز نفرات برتردر تهران و بر اساس موازین اعلام شده از سوی ستاد کرونا اطلاع رسانی و برگزارخواهد شد.

شورای سیاست‌گذاری:

افشین شاهرودی( هنرمند عکاس)، اسماعیل عباسی (پژوهشگر عکاسی و مترجم)، دکتر ناصرفکوهی(انسان شناس ونظریه پرداز جامعه شناسی)، دکترجوادصفی نژاد(پژوهشگر، تاریخ شناس اقوام وعشایرایران) مجتبی تقوی نژاد(معاونت امور فرهنگی و اجتماعی شرکت بهره برداری متروی تهران و حومه)، امید محدث(معاونت مرکزارتباطات واموربین الملل شهرداری تهران)، حسن غفاری(عکاس مردم نگار)

ریاست مسابقه:مجتبی تقوی نژاد

دبیر:حسن غفاری

حامی معنوی:انجمن عکاسی میراث فرهنگی

گروه داوران:

فرهاد ورهرام (عکاس مردم نگاروفیلم سازمستند)

امیرعلی جوادیان ( عکاس مستنداجتماعی)

مرتضی پورصمدی (عکاس قوم نگارومدیرفیلمبرداری)

فریدون قربانی(عکاس، دبیرآژانس عکس تهران)

عبدالخالق طاهری(عکاس وفیلم ساز مستند)

گاه شمار:

۱- آغاز ثبت نام: از ساعت۸ بامداد اول اردیبهشت ماه ۱۴۰۰

۲- پایان ثبت نام: ساعت۲۴ روز۱۰ تیرماه۱۴۰۰

۳- انتخاب نهایی آثار:۱۵ تیرماه ۱۴۰۰

۴- اختتامیه و اهدای جوایز و افتتاحیه نمایشگاه: ۲۰الی ۳۰ تیرماه ۱۴۰۰

۵- همه برنامه هابا هماهنگی وموافقت ستادکرونا اجرا می شود.

۶- سایت مسابقه: https://tehranpicturefestival.ir

جوایز:

هشت برگزیده بدون رتبه بندی در بخش عکاسی

تندیس، دیپلم افتخار و مبلغ۰۰۰/ ۰۰۰ /۵۰ ریال جایزه نقدی برای هر نفر

شرایط ومقررات:

کلیه شرکت کنندگان می‌توانند با مراجعه به سایت جشنواره به نشانیhttps://tehranpicturefestival.ir پس از ثبت نام، آثار خود رادر هردو بخش با رعایت شرایط و مقررات زیر برای حضور و شرکت در مسابقه بارگذاری نمایند.

الف) بخش عکاسی:

۱- کلیه هنرمندان عکاس و علاقه مندان اعم از آماتور و حرفه ای می توانند در این مسابقه شرکت کنند، شرکت در این مسابقه برای همه آزاد و رایگان است. شرکت کنندگان می بایست زمان و مکان عکسبرداری و توضیحات تکمیلی را هنگام بارگذاری هر اثر در سایت اعلام نماید.

۲- برگزار کننده توصیه می کند از ارسال عکس های تکراری که درجشنواره ها ومسابقات عکس مشابه پیشین به نمایش درآمده خودداری فرمایند.

۳- متقاضیان دربخش عکس می توانند حداکثر ۷ اثررنگی متعلق به خود را با حجم حداقل ۳MB و حداکثرMB5 بطوریکه قابلیت چاپ در سایز بزرگ (۷۰+۱۰۰) را داشته باشد با رعایت مقررات اعلام شده در سایت مسابقه بارگذاری نمایند.

۴- عکس های ارسالی نباید دارای امضاء، پاسپارتو، قاب، تاریخ، لوگو، واتر مارک، حاشیه خطی ویاهرگونه نشانه های تصویری دیگر باشند. عدم رعایت این مورد موجب حذف عکس خواهد گردید. در صورتیکه عکس به هر دلیلی نیاز به شرح و توضیحاتی از نظر موضوعی داشته باشد این توضیحات می بایست درفرم ثبت نام وبخش مربوطه هنگام بارگذاری نوشته شود. توجه داشته باشید که این توضیحات فقط از نظر موضوع عکس قابل پذیرش است.

۵- بخش عکس به صورت رنگی وتک عکس برگزار می شود. لذا از ارسال عکس های سیاه وسفیدو مجموعه عکس خودداری فرمایید.

۶- هرگونه اصلاح رنگ، تنظیم نور و قاب‌بندی عکس تا حدی پذیرفتنی ست که سندیت عکس را مخدوش ننماید.

۷- عکس ها می تواند با دوربین و یا موبایل در صورتی که کیفیت لازم را برای چاپ در اندازه گفته شده داشته باشدگرفته شوند.

پ) شرایط ومقررات عمومی:

۱- شرکت کنندگان می بایست فایل آثار خود رابا رعایت شرایط فوق الذکر حداکثر تا ساعت ۲۴ روز۱۰ تیرماه ۱۴۰۰ بر اساس قوانین اعلام شده در سایت بارگذاری نمایند.

۲- ارسال اثر برای این مسابقه به منزله اعلام مالکیت اثر توسط ارسال کننده است. در صورت اثبات خلاف این امر،اثر در هر مرحله ای از مسابقه کنار گذاشته شده و موضوع اطلاع رسانی عمومی خواهد شد. عواقب قانونی، عرفی و اخلاقی و نیزپیامدهای آن به عهده شرکت کننده بوده و از این بابت مسئولیتی متوجه برگزار کننده نخواهد بود.

۳- تصمیم گیری در موردمسائل پیش بینی نشده برعهده دبیرخانه است.

۴- برگزار کننده حق استفاده از آثار پذیرفته شده در این مسابقه را برای درج در کاتالوگ، پوستر و اقلام تبلیغی مرتبط و نمایش در گالرهای مترو درزمان های مختلف برای خود محفوظ می‌دارد.

۵- فایل های آثار ارسالی پذیرفته نشده عودت داده نمی شود و پس از داوری معدوم می‌گردد.

۶- اطلاعات فرم ثبت نام و عناوین آثار در تهیه مطالب انتشاراتی و نمایشگاهی مورد استفاده قرار خواهد گرفت. از این رو از شرکت کنندگان تقاضا می شود اطلاعات درخواستی را با دقت و امانت ثبت نمایند. مسئولیت صحت اطلاعات آثاردریافتی بر عهده شرکت کننده می باشد.

۷- به راه یافتگان نمایشگاه به ازای هر اثر منتخب دربخش عکس مبلغ دو میلیون ریال ودربخش چندرسانه ای چهارمیلیون ریال به همراه گواهی شرکت از سوی دبیرخانه اهداء می گردد. (این آثار دردبیرخانه مسابقه آرشیو وبرای مصارف تبلیغی ومعرفی فرهنگ اقوام ومردم ایران درمجموعه قطارهای شهری تهران وآژانس عکس تهران با رعایت حقوق معنوی صاحب اثر استفاده خواهند شد).

۸-ارسال اثر برای این مسابقه به منزله ی قبول کلیه مقررات ذکر شده از سوی شرکت کنندگان می‌باشد.

سایت مسابقه:

تلفن دبیرخانه مسابقه: ۶۴۵۳۸۰۵۲

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *